Uzdrowisko

Wrzesień w kalendarzu, ale letnia aura wciąż dopisuje. Przeglądałam zdjęcia z wakacyjnych podróży i natknęłam się na tegoroczne pamiątki z Kudowy Zdrój. W tamtejszym uzdrowisku, z dość wyraźnymi w smaku wodami, leczył prof. dr Julian Aleksandrowicz i prof. dr Antoni Falkiewicz. Miejscowość uzdrowiskowa jest pięknie położona między górami, posiada liczne malownicze szlaki dla pieszych i rowerzystów. Z eleganckim parkiem zdrojowym, unikatową i mroczną Kaplicą Czaszek, a także malowniczo położoną Altanką Miłości, stanowi doskonałą przestrzeń do refleksji, odpoczynku i nabierania sił. Moją pamiątką z tego miejsca jest przesłanie wcześniej wspomnianych wybitnych uczonych:

” Lekarz przyjmuje pacjenta, a nie procesję chorych narządów. Musimy widzieć człowieka w całym jego otoczeniu. A nie same choroby, od których chcemy go uwolnić”

prof. dr Antoni Falkiewicz

” Nie ma nieuleczalnie chorych. Poznałem siłę nadziei i destrukcyjną moc rozpaczy. Zalecam trwanie przy nadziei. Nigdy bowiem nie wiadomo, w której chwili i skąd może przyjść ocalenie”.

prof. dr Julian Aleksandrowicz

Cytaty pochodzą z tablic umieszczonych na budynku pijalni wód uzdrowiskowych.